Сьогодні: 12.08.2022
banner468x60

Як працювали та про кого писали гіперлокальні медіа Чернігівщини в першому півріччі: підсумкові результати моніторингу

Гендерний моніторинг гіперлокальних медіа розпочався в лютому цього року. На той час тема війни/армії теж була присутня у виданнях, однак лише в поодиноких публікаціях. Наступна хвиля, що відбулася в квітні, показала, що теми війни прямо чи опосередковано стосувалися понад 70% матеріалів. І це зрозуміло, адже навколо Чернігова наприкінці лютого – впродовж березня тривали запеклі бої, значна територія області опинилася під окупацією. Червневий моніторинг зафіксував деяке зменшення воєнної тематики кількісно. Натомість матеріали стали більш глибокими, аналітичними.

Хто найчастіше фігурували в журнаналістських матеріалах, чи поширювали медіа стереотипне уявлення про жінок і чоловіків, як часто використовують фемінітиви упродовж трьох хвиль моніторингу – наш короткий огляд.

У лютому в матеріалах про війну майже відсутні жінки-експертки: http://media-center.net.ua/index.php/newss/item/946-visoka-genderna-chutlivist

У лютому ми аналізували матеріали 5 газет («Маяк», «Наше слово», «НК», «Новини Городнянщини» та «Промінь») і 5 інтернет-видань («Менщина», «Нежатин», «Ніжин.Сіty», «Мій Ніжин» і «Сусіди.Сіty»).

Найбільший відсоток жінок як експерток (тих, кого цитували) було зафіксовано в інтернет-виданнях «Менщина» (50%) – тобто можемо говорити про баланс експерток і експертів, – а також«Мій Ніжин» (42%). Переважно «жіночими» були теми культури, освіти, соцполітики, довкілля. Майже відсутні були експертки в матеріалах про благодійність/волонтерство, війну/армію, політику/діяльність місцевих органів влади.

Гіперлокальні інтернет-видання Чернігівщини все частіше почали використовувати фемінітиви. Для деяких вони вже стали нормою (це, зокрема, «Ніжин.Сіty» та «Сусіди.Сіty»).

Найбільш гендерночутливим виданням серед гіперлокальних інтернет-видань Чернігівщини у лютому став сайт «Ніжин.Сіty" (індекс складає 65%). На другій і третій позиції були відповідно «Сусіди.Сіty» (53%) та «Менщина» (49%).

Сексистських висловлювань у публікаціях інтернет-видань ми не помітили (як і в друкованих виданнях), але були деякі з певними стереотипними уявленнями про роль жінки у суспільстві. Зокрема, сайт «Нежатин» розмістив публікацію під таким заголовком «Ніжинський університет вітає чарівних жінок-науковиць» (з нагоди Міжнародного дня жінок і дівчат у науці). Ось посилання:

http://nezhatin.com.ua/2022/02/13/nizhynskyj-universytet-vitaye-charivnyh-zhinok-naukovyts/

І цитата: «Ніжинський державний університет імені Миколи Гоголя долучився до відзначення цього дня та привітав чарівну частину наукової спільноти. Бажаємо професійних успіхів та творчої наснаги!» Пропонуємо «віддзеркалити» це привітання – замість жінок уявити чоловіків – і усвідомити, що звернення до розумних високоосвічених наполегливих амбіційних жінок як до «чарівної частини наукової спільноти» – радянський штамп, об’єктивація жінок, адже йдеться не про конкурс краси, а про роль жінок як науковець, і зовнішність тут абсолютно ні до чого.

У квітні темою №1 у виданнях стала війна: http://media-center.net.ua/index.php/newss/item/953-vijna-tema-1

У березні-квітні переважна більшість друкованих «районок» Чернігівщини призупинили діяльність. Колективи не могли працювати, тому що дехто опинилися на окупованих територіях, залишилися без обладнання, комунікацій, зв’язку тощо. Частина колективів виїхали за межі області чи України. Окрім того, не працювали друкарні, «Укрпошта». Частина редакцій змогли наповнювати інформаційні сайти, деякі стали активніші у соцмережах.

У цей період моніторингу підлягали 4 газети («Вісті Борзнянщини» - сторінка в мережі Фейсбук, «Новини Городнянщини» - сторінка в Фейсбук, «Прилуччина» - друкований номер за 7 квітня, «Слово Варвинщини» - друкований номер за 14 квітня) та 5 інформаційних видань (сайти «Менщина», «Мій Ніжин», «Нежатин», «Прилуки.Сіty» і «Сусіди.Сіty»).

Найбільший відсоток жінок як експерток зафіксували в інтернет-виданнях «Сусіди.Сіty» (39%) – тобто можемо говорити про наближення до певного балансу експертів та експерток. У цей моніторинговий період суттєво збільшилася кількість експерток і героїнь у таких темах як «благодійність/ волонтерство», «війна/армія». Натомість майже зникли жінки в темі «політика/місцева влада».

Зберігалася тенденція, що журналісти гіперлокальних інтернет-видань Чернігівщини використовують фемінітиви. Зокрема, на сайті «Сусіди.Сіty» фемінітиви становлять вже 100%! Високі показники на сайтах «Мій Ніжин» і «Нежатин» (можливо, колеги прислухалися до наших порад, адже минулого разу на цих сайтах було трохи більше 30% фемінітивів).

«Прилуки.Сіty», які вперше потрапили до моніторингу, чомусь не вживають назви посад і професій у жіночому роді навіть у тих випадках, де вони легко трансформуються: міський голова Олена Попенко; начальник управління Світлана Дурдас; начальник відділу Оксана Фабриченко; головний лікар Прилуцького ЦПМСД Людмила Слободенюк.

Сайт «Менщина» втратив позиції лідера через статтю “Вибір Менщини – 2021”. Оголошення переможців». Йдеться про конкурс професіоналів у різних сферах, який проводить редакція. Усі номінації названі в чоловічому роді. Наприклад: підприємець, громадський діяч, медичний працівник, спортсмен. Але серед переможців, як з’ясувалося, чимало жінок. У тексті згадують : тренера Надію Таратухіну; службовця Ірину Лук’яненко; учителя Нелю Панченко; громадського діяча Людмилу Леонтієву; медичного працівника Ольгу Медянко. Вважаємо, що в назві номінацій і в оголошенні переможців/переможниць доцільно вживати також жіночий рід.

Зважаючи на наявність гендерного балансу в матеріалах (кількості жінок і чоловіків як героїнь/героїв і експерток/експертів) та кількості фемінітивів, найбільш гендерночутливим виданням серед гіперлокальних інтернет-видань Чернігівщини у квітні став сайт «Сусіди.Сіty» (58%).

Відверто сексистських висловлювань у публікаціях інтернет-видань ми не помітили. Тематичних публікацій, які висвітлюють гендерні питання, в цей період не було, хоча інформаційних підстав є чимало. Українські жінки на рівні з чоловіками служать в армії, захищають свою країну, надають медичну допомогу, народжують у бомбосховищах (питання материнства та захисту дітей), координують волонтерську діяльність тощо. Виникають також питання порушення прав людини, злочинів проти людяності, гендерно зумовленого насильства у військовий час. Звісно, ці теми треба висвітлювати обережно, аби уникнути ретравматизації.

Таким тематичним матеріалом можемо вважати, зокрема, статтю про старосту села Ганну Гремяч, котра повернулася з полону і розповіла про цей досвід (матеріал розміщений на сайті «Мій Ніжин»: https://mynizhyn.com/news/misto-i-region/23472-chernigivshina-z-polonu-povernulas-starosta-mista-gremjach.html)

Про життя під час окупації розказала й наша колега – редакторка газети «Новини Городнянщини» Світлана Томаш - у статті «Городня. Тридцять сім днів окупації: як це було», розміщеному на сайті «Сусіди.Сіty»: https://susidy.city/articles/205579/gorodnya-tridcyat-sim-dniv-okupacii-yak-ce-bulo

У матеріалах друкованих гіперлокальних видань Чернігівщини у моніторинговий період кількість жінок як експерток склала від 16% («Вісті Борзнянщини», сторінка в ФБ) до 57% («Слово Варвинщини») і навіть 67% (газета «Прилуччина»). Тож можемо навіть говорити про деякий дисбаланс. Найчастіше голос жінок звучав у таких темах як «освіта/наука», «соцполітика/соцзахист», «волонтерство/благодійність».

Найбільш гендернозбалансованими (де приблизно однакова кількість жінок і чоловіків у публікаціях) є матеріали газети «Слово Варвинщини» (57% експерток та 44% героїнь). Однак і цьому виданню, і іншим варто звернути увагу на вживання фемінітивів, адже це робить жінок більш видимими у суспільстві. У моніторинговий період у квітні в друкованих виданнях не зафіксований стереотипний і сексистський контент. Однак і тематичні публікації відсутні.

Якщо говорити про висвітлення війни на сторінках друкованих газет і в соціальних мережах, то переважаюча тематика повідомлень, в яких виступали жінки як експертки, така: голова громади чи староста повідомляє про загибель воїна-земляка, про прощання з ним; оперативна інформація про ситуацію в громаді від посадових осіб місцевого самоврядування; збір, надходження чи розподіл гуманітарної допомоги; евакуація; обмін полоненими; всиновлення дітей з України в РФ. Матеріалів, у яких експертами чи героями виступають чоловіки, в рази більше!

Зважаючи на наявність гендерного балансу в матеріалах (кількості жінок і чоловіків як героїнь/героїв і експерток/експертів) та кількості фемінітивів, найбільш гендерночутливим виданням серед гіперлокальних друкованих видань Чернігівщини у квітні стала газети «Прилуччина» (індекс складає 48%), втім, радимо колегам звернути увагу на вживання фемінітивів.У лютому, нагадаємо, лідером було «Наше слово» (індекс склав 63%).

У червні в деяких гіперлокальних медіа жінки-експертки витісняють чоловіків: http://media-center.net.ua/index.php/newss/item/961-u-deyakikh-giperlokalnikh-media-chernigivshchini-zhinki-ekspertki-vitisnyayut-cholovikiv

Такими є дані гендерного моніторингу гіперлокальних медіа Чернігівщини у червні. На цей раз у фокусі нашої уваги опинилися 5 газет («Вісті Борзнянщини», «Новини Городнянщини» - спільний номер з колегами з редакцій «Наше слово» та «Маяк», «Прилуччина», «Слово Варвинщини» та «Життя Семенівщини») та 5 інформаційних видань (сайти «Менщина», «Мій Ніжин», «Нежатин», «Прилуки.Сіty» і «Сусіди.Сіty»).

У медія з’явилися історії про захисників і захисниць, волонтерів і волонтерок, історії переселенців і підприємців, бізнес яких був зруйнований і вони його відновлюють, про життя громад під час окупації, про злочини проти людяності, про збір/розподіл гуманітарної допомоги та різноманітні соціальні проекти, про поховання загиблих воїнів-земляків тощо.

У цей моніторинговий період суттєво збільшилася кількість експерток і героїнь у матеріалах про благодійність/волонтерство, війну/армію. Знову відчутно представлені жінки в темі «політика/місцева влада» (утквітні вони чомусь «зникли»).

Журналісти гіперлокальних інтернет-видань Чернігівщини все частіше використовують фемінітиви. «Прилуки.Сіty», які вперше потрапили до моніторингу в квітні, взагалі не вживали назви посад і професій у жіночому роді, а зараз фемінитиви становлять 30%! На жаль, низький показник у сайту «Мій Ніжин» - всього 13%. Однак саме на цьому сайті ми зафіксували єдиний матеріал, що стосується гендерної проблематики – «Чи варто жінкам готуватися до мобілізації?» Матеріал доступний за посиланням: https://mynizhyn.com/news/misto-i-region/24027-chi-varto-zhinkam-gotuvatisja-do-mobilizaciyi.html

Найбільш гендерночутливими виданнями серед гіперлокальних інтернет-видань Чернігівщини у червні стали сайти «Сусіди.Сіty» (вдруге) та «Менщина» (по 51%). А загальний показник за підсумками трьох хвиль моніторингу представлений нижче. Найбільш гендерночутливим виданням серед гіперлокальних інтернет-видань Чернігівщини в 2022 році став сайт «Сусіди.Сіty» (54%). Щиро вітаємо колег із заслуженою перемогою! Дякуємо за професіоналізм!

220712index-online-media

У матеріалах друкованих гіперлокальних видань Чернігівщини у моніторинговий період в червні кількість жінок як експерток склала від 29% («Вісті Борзнянщини») до 100% (газета «Прилуччина»). Це вже дисбаланс на користь жінок. До балансу наблизилися такі видання, як «Новини Городнянщини» (48% експерток), «Життя Семенівщини» (43%). В цей моніторинговий період жінки-експертки навіть «витіснили» чоловіків у таких темах, як «медицина/охорона здоров’я», «соцполітика/соцзахист», «волонтерство/благодійність». Фемінітивів на сторінках районок порівняно з попередніми хвилями моніторингу стало більше.

Матеріалів про війну та дотичних до неї тем (волонтерство, історії героїв, шкода екології, руйнування та відновлення бізнесу тощо) в газетах і на сайтах стало менше порівняно з квітневим періодом моніторингу (від 77% до 38%).

Загалом редакції Чернігівщини потихеньку оговтуються від пережитого в лютому-березні та поступово відновлюють свою роботу. Друк видань на папері відновила переважна більшість газет (приблизно з середини травня), хоча ситуація – і щодо фінансів, і щодо рекламодавців, і щодо передплатної компанії, і щодо кадрів - дуже складна, навіть катастрофічна. Деякі колективи втратили приміщення та обладнання.

В газетах у квітні було 87% матеріалів «про війну», в червні – 54%. Водночас, у друкованих виданнях значно виросли показники жінок як експерток і героїнь. В квітні було відповідно 19% і 17%, в червні вже 38% і 23%.

Найбільш гендерночутливим виданням серед гіперлокальних друкованих видань Чернігівщини в червні стала газета «Новини Городнянщини» (спільний номер з редакціями газет «Наше слово» та «Маяк») – індекс 57%.

За підсумками трьох хвиль моніторингу найбільш гендерночутливим виданням серед гіперлокальних друкованих видань Чернігівщини є газети «Прилуччина» (43%) та «Слово Варвинщини» (42%).

220712index-drukovani-media

 

Експертка з гендерного моніторингу Вікторія Сидорова

___________________________

Гендерний моніторинг матеріалів українських медіа відбувся в межах проекту «Гендерночутливий простір сучасної журналістики», який реалізовує Волинський прес-клуб у партнерстві з мережею прес-клубів України.


  • АНОНСИ ПОДІЙ
  • ПОПУЛЯРНЕ
  • 1
  • 2
  • 3
Prev Next