Сьогодні: 23.10.2019
banner468x60

Перезавантаження: як осучаснити газету малими зусиллями

Районна газета як бізнес-проект. Інформація як продукт. Як писати тексти «людською» мовою? Де брати цікаві теми? Типові помилки редактора та дизайнера. Сучасні формати подачі текстів та фото, які газети можуть запозичити у онлайн-медіа. Чим відрізняється динамічна верстка від «доісторичної»?

Створення та використання інфографіки в районній газеті та на сайті «районки». Деякі з цих тез, що прозвучали на семінарі-тренінгу для редакторів і дизайнерів реформованих ЗМІ Чернігівської, Житомирської, Полтавської областей, спонукали учасників до «розриву шаблонів». А деякі озвучені вище питання змусили переглянути редакційну політику та більш прискіпливим оком оцінити звичні логотипи, назви і шпальти газет. Все це відбувалося в Чернігові на семінарі-тренінгу «Перезавантаження: як осучаснити газету малими зусиллями», що пройшов в рамках проекту Тернопільського прес-клубу.

Про сучасний контент учасникам розповідала менторка агенції розвитку локальних медіа «Або» Лєра Лауда, а про правила верстки, які використовують найвпливовіші періодичні видання світу, - дизайнерка Ольга Павленко. Учасники тренінгу завзято аналізували газети своїх колег, зауважили на помилки та охоче радили, що можна покращити «вже завтра», аби районки в Чернігівській, Полтавській і Житомирській областях виглядали «як цукерки», знаходили свою віддану читацьку аудиторію та приваблювали рекламодавців.

-       Старша і літня аудиторія значно менш вибаглива. Тому більшість локальних газет досі мають шанс існувати в тому вигляді, в якому є нині, - зауважує Лєра Лауда. – Та чи можна лишати газети з доісторичною версткою, «бо людям і так заходить»? Якщо роками робити продукт, який не змінюється і не розвивається, команда деградує. Молода аудиторія - давно є заручником естетики Інстаграму. Естетика продає. Естетика створює цінність. Майбутнє - за цією аудиторією. Треба вчитися грати за її правилами і пропонувати конкурентний продукт. Молода аудиторія дуже динамічна. Вона звикла до постійних змін, оновлень і експериментів. Потрібно відповідати цьому. Постійно дивувати. Постійно побувати щось нове. Підтримувати цікавість аудиторії.

Отже, найбільш поширені помилки редактора та дизайнера виглядають так. Відсутність «повітря» на шпальтах. Це коли текст приліплений до фотографій, а між колонками - мінімальні відступи. В результаті шпальта виглядає монолітною, «залізобетонною» й важкою для сприйняття. Пам’ятайте: мінімальний відступ між текстом і фото або іншими елементами в межах одного матеріалу  — одна базова лінія (відстань між рядками тексту), але краще  —  більше. «Але ж повітря — це неекономно. У нас так багато важливої інформації!» - виправдовувалися учасники. Так, але сучасні візуальні тренди диктують протилежне.

Нині конкурентоздатним є лише той продукт, який привабливий візуально, стильний та зручний для користувача. Зекономити місце на шпальті допомагає проста інфографіка! Нею можна замінити довгі тексти-пояснення, списки, інструкції. Додати «повітря» і прибрати візуальний «бруд» допоможе відмова від ліній-відбивок між текстами, фону (підкладки) іншого кольору, ліній-рубрик тощо. Це елементи з минулого століття і в сучасних газетах не використовуються.

Ще одна помилка - однакові шрифти для редакційних і для рекламних текстів. Коли ви продаєте рекламу, ви просто «здаєте в оренду» площу в газеті. Рекламні матеріали  —  не редакційні, тому так важливо від них відмежуватися. А ще - допомогти читачам легко відрізняти одне від одного.

Забагато стилів для оформлення текстів – не в тренді. Стиль — це набір шрифтів та варіацій їх використання на шпальті. Цих варіацій не має бути забагато! В газеті має використовуватися єдиний шрифт для основних матеріалів, ще один один — для доверсток, додаткової інформації або врізу (ліду). Раніше газети друкували 8 кеглем, зараз  використовують здебільшого 9–9,5.

Для оформлення заголовків слід теж обрати два шрифти: один - для основних матеріалів, інший для другорядних і додаткових. І ви помиляєтеся, якщо думаєте, що двох шрифтів замало — можна використовувати в заголовках різний кегль цих шрифтів і різне накреслення (звичайне, жирне, світле) тощо.

Забагато кольорів на шпальтах – це візуальний вінігрет і несмак. «Ми ж платимо за колір, хочеться використати цю можливість на повну», —  пояснюють розмаїття кольорів на шпальтах кілька редакторів-учасників тренінгу. Але більше не означає краще. Чорний, білий + один-два допоміжні кольори для елементів шпальти — це максимум, який можна собі дозволити, щоб видання виглядало стильно, а не «по-багатому». І забудьте про градієнт (перетікання одного кольору в інший)! Це теж не в тренді та псує вигляд сторінки. Чим менше візуального шуму, тим краще!

Також Ольга Павленко порадила учасникам прочитати книгу «100 головних принципів дизайну» С’юзан Вейншенк, щоб зрозуміти базові принципу дизайну. А за натхненням  —  частіше ходити на сайт Європейської газетної премії за кращий дизайн. І пам’ятайте: не обов’язково вигадувати велосипед. Гляньте, як виглядає верстка у найкращих світових виданнях. Запозичте окремі ідеї. Спростіть. Адаптуйте під себе.

Тренінг проводився в рамках проекту «Сприяння медіа реформам та розвитку регіональної журналістики» за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews

* * *


  • АНОНСИ ПОДІЙ
  • ПОПУЛЯРНЕ
  • 1
  • 2
  • 3
Prev Next