Сьогодні: 20.08.2019
banner468x60

Звіт про гендерний моніторинг 10 ЗМІ Чернігівської області (11-17 лютого)

У період із 11 по 17 лютого 2019 р. було проаналізовано 5 друкованих і 5 інтернет-видань Чернігівської області з метою простежити динаміку гендерної чутливості медіа (попередній моніторинг було проведено в 2017 році). Монітори аналізували кількість експертів/експерток, героїв/героїнь у публікаціях та фемінітивів, а також наявність стереотипного та сексистського контенту в текстах і зображеннях.

На Чернігівщині в полі зору моніторів опинилися такі обласні видання: газети «Гарт», «Вісник Че», «Деснянська правда», «Чернігівщина» та «Деснянка» та інформаційні сайти «Город.сн», «Челайн», «Свобода ФМ», «Час Чернігівський», «Чернігівщина: події і коментарі/ПіК». Загалом проаналізовано 129 публікацій в газетах і 523 матеріалів на інформаційних сайтах.

Зазначимо, що фактів сексизму в моніторинговий період ми не виявили, але в ЗМІ присутні стереотипні висловлювання як щодо жінок, так і щодо чоловіків. Зокрема, на сайті «Gorod.cn.ua» в статті «Как найти хорошую домработницу?» Якщо проаналізувати заголовок і текст, виходить, хатню роботи мають виконувати лише жінки?! Ось цитата з тексту: «При этом, стоит помнить о том, что многие путают понятие «горничная», «домработница» и «экономка». И чтобы не ошибиться с выбором, необходимо с ними разобраться. Горничная обычно занимается только уборкой помещения, стиркой белья и глажкой… Экономка – работница, которая занимается организацией и управлением помощников по хозяйству. Помимо этого, к ее обязанностям относится ведение счетов, осуществление закупок продуктов, бытовых вещей, которые могут понадобиться для уборки или приготовления пищи. Домработнице поручают не только уборку, стирку и глажку. Она также моет окна, ухаживает за домашними растениями или животными (если таковые имеются), может заниматься мелкими поручениями (например, встретить ребенка из школы или забрать вещи из химчистки). В некоторых случаях ей могут поручить приготовление еды».

Схожий текст і про виконання роботи доглядальниці за самотньою чи хворою людиною«Найти хорошую сиделку – непростая задача». Цитуємо: «В качестве подходящей кандидатуры лучше рассматривать женщин в возрастной категории 40-50 лет, которые ранее работали в медицинских учреждениях и имеют опыт предоставления первой помощи». Виникає запитання: хіба представник чоловічої статі не може виконувати таку роботу?

В матеріалі на цьому ж сайті під заголовком «Юрий Бойко: Для меня любовь – это, в первую очередь, поступки»звучить думка про те, що подружжю відпочивати окремо – не зовсім правильно, і що роль жінки – бути хранителькою сімейного вогнища: «По словам политика, они с женой никогда не отдыхали отдельно. «У меня даже мысли не было, чтобы я уехал в отпуск, а она осталась дома, или на оборот», – признается Юрий Бойко. Вера Дмитриевна – настоящая хранительница семейного очага. Она не признает даже намека на помощь в домашнем хозяйстве, сама содержит дом в идеальном порядке. «Быть дома, заниматься воспитанием детей, создавать свое пространство любви – это достойно большого уважения», – говорит Юрий Бойко».

А ось ще одна думка, що звучить з уст начальника Головного управління Пенсійного фонду в Чернігівській області:

«- Чи вважаєте ви вихід жінки на пенсію в 60 років, яка народжує дітей, виховує, та ще й працює все життя, логічним і правомірним?
- Звичайно для жінок було б краще виходити на пенсію в 55 років, як було раніше. Але економічні умови не дозволяють цього зробити сьогодні, тому і були внесені зміни до чинного законодавства. Хоча, якщо подивитись на це питання з іншого боку, то при призначенні пенсії в 60 років буде враховано ще 5 років страхового стажу, що вплине на збільшення розміру пенсії.
Що стосується особисто мене, я б хотів, щоб моя дружина більше приділяла уваги сім’ї та дітям, та звісно не працювала до старості».

А ось дещо зневажливий у ставленні до чоловіків заголовок «В Україні жінки заводять котів частіше за чоловіків – дослідження».Його знаходимо на сайті «Челайн». Причому в тексті нема підтвердження саме такого висновку. Сам матеріал поширює стереотипну думку про те, що, коли в тебе є домашня тваринка, ти, швидше всього, самотня людина і тобі треба поспівчувати. «Після 30 ймовірність завести кота зростає майже на 2% щороку», – роблять висновок дослідники. При чому для чоловіків критична межа завести кота – після 45.

Неоднозначну думку щодо гендерних ролей чоловіка та жінки в суспільстві знаходимо на сайті «СвободаФМ»: «…мы встречаемся с Еленой Леонидовной в ее квартире в советской многоэтажке. За завтраком собеседница делится своей житейской мудростью. Это довольно эклектичная смесь православия, индийских вед и нарративов российского ТВ. "Женщина должна эмоционально дополнять мужа. Ведическая культура четко формирует образ мужчины и женщины, в отличие от западной психологии. Ведь они уже загибаются от голубятины и розовятины", рассказывает она. («Русский мир» в Чернигове воспитывает «православных скаутов»).

До Дня закоханих «Вісник Че» (№7 від 14 лютого) розмістив малюнок, на якому бик дарує квіти корові та підпис: «Хоч ти, Машка, і скотина, з Днем святого Валентина!» Вочевидь, редактор вважає, що це гумор, однак жінкам таке читати неприємно.

visnik chernigov

 

Щодо фемінітивів, то в інтернет-виданнях їх використовують у 32% випадків, а в друкованих – 41%. Вони стосуються різних посад і професій, наприклад: вчителька, керівниця, директорка, сільська голова, акторка, речниця, солістка, право захисниця, чемпіонка світу тощо. Проте, чомусь у чоловічому роді: народний депутат Надія Савченко, міністр освіти Лілія Гриневич, керівник музею Тетяна Зоць, лідер гурту Ната Жижченко тощо). Цікаво, що нерідко одні і ті ж видання водночас вживають назви посад і професій жінок як у жіночому, так і в чоловічому роді: начальниця управління – начальник управління, директорка центру – директор департаменту, керівник – керівниця тощо.

feminitivi

 

Щодо кількісних показників, то в інтернет-виданнях герої та експерти журналістських публікацій в 4 - 5 разів переважають над героїнями та експертками. Жінки частіше згадуються в таких темах як політика (що, втім, становить лише 17% від загальної кількості героїв і героїнь), культура (23% від загальної кількості героїв і героїнь), економіка та бізнес (13%), зате в темі «Волонтерство» лише 20% згадок – про чоловіків.

Слово жінкам чернігівські ЗМІ надають у таких темах як політика (32%), економіка/бізнес (24%), культура та розваги (44 та 55% відповідно). Найбільше голосів експерток прозвучало в публікаціях на сайті «Челайн» та «Gorod.cn.ua», найменше – «Свобода ФМ».

gendern balans 2

У друкованих виданнях експертами публікацій чоловіки ставали втричі частіше ніж жінки. За тематикою жінки найбільш представлені в таких рубриках як освіта/наука (67% загальної кількості експертів), культура і розваги (по 50%), економіка/бізнес (41%). Зовсім відсутні жінки як експертки у воєнній тематиці та волонтерстві. Найбільше уваги діяльності жінок порівняно з іншими газетами приділили «Вісник Че» (14) та «Гарт» (13), найменше – «Деснянка».

gendern balans 1

 

 

Загальний показник гендерної чутливості чернігівських медіа у лютому 2019 року – 30%. Ознайомитися з підсумковими результатами лютневого моніторингу регіональних медіа по 24 областях України можна на сайті Волинського прес-клубу.

___________________

Гендерний моніторинг журналістських матеріалів регіональних видань проведений у межах проекту «Гендерночутливий простір сучасної журналістики», який реалізовується Волинським прес-клубом у партнерстві з Гендерним центром, Незалежною громадською мережею прес-клубів України за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews


  • АНОНСИ ПОДІЙ
  • ПОПУЛЯРНЕ
  • 1
  • 2
  • 3
Prev Next