Сьогодні: 24.09.2018
banner468x60

Юридичні консультації з питань роздержавлення ЗМІ. Про підписання передавального акту та комісію з реорганізації

На запитання відповідає юрист мережі Інституту розвитку регіональної преси  Ігор ФЕДОРЕНКО. Засновники при прийнятті  рішень про вихід зі складу засновників редакції газети (з реорганізацією шляхом перетворення редакції членами її трудового колективу у суб’єкт господарювання зі збереженням назви, цільового призначення, мови видання і його тематичної спрямованості) складу комісії з реорганізації не створювали. А лише зазначили, що виконання функцій комісії з реорганізації покласти на редактора газети ( як і було зазначено в методичних рекомендаціях). Відтак виникли наступні запитання.

  1. Хто підписує передавальний акт? Лише редактор газети і засновники? Чи редактор самостійно визначає склад комісії, члени якої також будуть підписувати передавальний акт?
  2. Якщо редактор самостійно визначає склад комісії, то яким чином? Та кого залучати в члени комісії? У витязі з ЄДР головою комісії з припинення зазначений головний редактор. 

             – Цивільний кодекс України в п. 3 ст. 105 зазначає, що «Учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, відповідно до цього Кодексу призначають комісію з припинення юридичної особи (комісію з реорганізації, ліквідаційну комісію), голову комісії або ліквідатора та встановлюють порядок і строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється». Якщо засновник прийняв рішення покласти функції комісії з реорганізації на редактора газети, тоді він діє одноособово, і як голова комісії підписує передавальний акт. Самостійно голова комісії не може визначити її склад. Це право засновника або органу, який прийняв рішення про перетворення підприємства. Виходячи з відомостей, які знаходяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, на сьогоднішній день засновником редакції вашої газети є трудовий колектив. Тому саме засновник може за потреби прийняти рішення про зміни у складі комісії з реорганізації, ввівши до її складу нових членів.

Також передавальний акт не тільки підписується комісією, а ще й затверджується засновником. Згідно з п. 3 ст. 107 Цивільного кодексу України: «Передавальний акт та розподільчий баланс затверджуються учасниками юридичної особи або органом, який прийняв рішення про її припинення, крім випадків, встановлених законом». Таким чином затвердити передавальний акт можуть засновник (зараз це трудовий колектив редакції) або орган, який прийняв рішення про припинення шляхом перетворення комунального підприємства редакції газети.

Хочу звернути Вашу увагу, що вихід зі складу засновників органів державної влади та органів місцевого самоврядування до моменту припинення комунального підприємства не відповідає приписам п. 2 ст. 5 Закону України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації», в якому зазначено таке: «Управління майном редакцій комунальних друкованих засобів масової інформації до завершення реформування здійснюється їх засновниками (співзасновниками)». Бо в протилежному випадку трудовий колектив комунального підприємства (який залишився засновником), затверджуючи передавальний акт, вирішує питання передачі майна, яке належить територіальній громаді, без участі власника.

Консультації надаються в рамках виконання проекту Тернопільського прес-клубу «Комплексна підтримка друкованих ЗМІ різних регіонів України в процесі роздержавлення та налагодження їх самостійної діяльності» при підтримці “Українського медійного проекту” (У-Медіа), що реалізується Інтерньюз в Україні та фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID).

Запитання можна попередньо надсилати на таку електронну адресу – Этот адрес электронной почты защищен от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.


  • АНОНСИ ПОДІЙ
  • ПОПУЛЯРНЕ
  • 1
  • 2
  • 3
Prev Next