Сьогодні: 24.02.2024
banner468x60

Перспективи зачарованої Десни для рекреації, розвитку туризму і судноплавства

Перспективи зачарованої Десни для рекреації,

розвитку туризму і судноплавства

 

Цю тему обговорювали в обласному Держуправлінні охорони навколишнього природного середовища під час круглого столу. Участь у цьому заході взяли представники Деснянського басейнового управління водних ресурсів, Держуправління охорони навколишнього природного середовища в Чернігівській області, Головного управління культури, туризму і охорони культурної спадщини Чернігівської ОДА, Чернігівського обласного гідрометеорологічного центру та інші.

З’ясувалося, що головна водна артерія Чернігівщини має чимало проблем. Зокрема, річка поступово міліє, змінює русло та розмиває береги. На її стан впливають люди: забруднюють чи забудовують береги. Аби врятувати Десну, потрібні значні кошти. Хто ж є «господарем» Десни й, врешті-решт, відповідає за неї, - намагалися з’ясувати чиновники, журналісти та представники громадськості.

 

За інформацією обласного Держуправління охорони навколишнього природного середовища, Десна є головною водною артерією Лівобережного Полісся, найбільшою лівобережною притокою р. Дніпра, а також це єдина незарегульована річка в Україні. Протяжність річки в межах нашої країни складає 591 км. Якість води в ній контролюють обласні структури: Деснянське басейнове управління, Держекоінспекція, СЕС, центр з гідрометеорології та інші - починаючи з кордону з Російською Федерацією до кордону з Київською областю.

 

Якісний стан поверхневих водних об’єктів області в створах спостережень за останні роки не набув суттєвих змін. Перевищення гранично-допустимих концентрацій (ГДК) по фосфатах, біохімічному споживанню кисню та іноді азоту амонійному зумовлені, в основному, антропогенним навантаженням та надходять з території Білорусії, Російської Федерації. За комплексною оцінкою якості на основі індексу забруднюючих речовин якість води в Десні відповідає 2 класу (чисті).

 

В 2010 р. за рахунок коштів обласного фонду охорони навколишнього природного середовища розроблений проект землеустрою щодо визначення меж та розмірів прибережної захисної смуги вздовж р. Десна в межах її водоохоронної зони на території м. Чернігова (вартістю 98 тис. грн.). Переліком видатків обласного фонду на 2011 рік, затвердженого рішенням третьої сесії обласної ради від 25.03.11 р., передбачено кошти в сумі 82,9 тис. грн. для продовження робіт щодо винесення в натуру прибережної захисної смуги Десни в межах Чернігова.

 

На думку фахівців, один зі шляхів створення безпечного для життя і здоров’я середовища - це заповідання, тобто надання статусу підвищеної охорони цій території. Тож у подальшому на ній не можна буде будувати технологічно небезпечні об’єкти, захоплювати земельні ділянки під будь-які об’єкти. Найбільш ефективним способом збереження природних комплексів є створенням таких багатофункціональних об’єктів як національні природні парки. Зокрема вздовж річки Десни запропоновано створити найбільший в Україні національний природний парк (НПП).

 

Завдяки природному гідрологічному режиму на значній частині протяжності річки Десна утворює потужний водно-болотний комплекс, якому немає рівних в Україні. В минулому значно більшу заплаву мав Дніпро, проте практично вся вона в наш час затоплена каскадом водосховищ. Створення НПП «Подесіння» підтримала Чернігівська облдержадміністрація та обласна рада.

 

Територія природного парку охопить історико-культурні пам’ятки, цінні у рекреаційному, науковому та природоохоронному відношенні ділянки, дасть можливість планомірно розвивати чисельні напрямки господарської та туристичної діяльності у регіоні. Наша красуня Десна буде збережена для нащадків у своїй первісній красі.

 

- Для розвитку в’їзного туризму на Чернігівщині, в тому числі водного, є всі передумови! Це і чудова природа, і цікава історична спадщина, - переконаний депутат Чернігівської обласної ради Сергій Шкарлет. - Однак наш регіон треба активно популяризувати, треба більше розповідати про можливості відпочинку на Десні, про екотури та етнотури. Це те, що викликає зацікавлення іноземців. Якщо не робити цього цілеспрямовано, нічого не буде!

 

На думку депутата обласної ради, навколо цієї ідеї треба об’єднуватися і підприємцям, і громадським організаціям, і представникам влади на місцях, адже «кожне село на Поліссі має свою родзинку». Вже зараз треба облаштовувати кемпінги на берегах Десни, створювати умови для цивілізованого відпочинку, облаштовувати ями для сміття, аби не шкодити природі. Врешті решт, популяризація водного туризму — це популяризація регіону, його культурної спадщини, а також флори та фауни.

* * *

 Довідково

Національні природні парки є природоохоронними, рекреаційними, культурно-освітніми, науково-дослідними установами загальнодержавного значення, що створюються з метою збереження, відтворення і ефективного використання природних комплексів та об'єктів, які мають особливу природоохоронну, оздоровчу, історико-культурну, наукову, освітню та естетичну цінність. Природні парки охороняються як національне надбання, щодо яких встановлено особливий режим охорони, відтворення та використання (Ст. 20 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» від 16.06.92 р. № 2457-XII ).

У межах території національного природного парку виділяються такі функціональні зони:

  • заповідна зона - призначена для збереження та відновлення найбільш цінних, насамперед корінних, природних комплексів відповідно до режиму, визначеного законом для природних заповідників;
  • зона регульованої рекреації - територія, в межах якої створюються умови для короткострокового перебування, відпочинку та оздоровлення відвідувачів парку, а її режим встановлюється відповідно до вимог, встановлених для охоронних зон природних заповідників;
  • зона стаціонарної рекреації - призначена для розміщення готелів, мотелів, кемпінгів, інших об'єктів обслуговування відвідувачів парку;
  • господарська зона - сюди відносяться населені пункти, землі, на яких здійснюється господарська діяльність з додержанням загальних вимог щодо охорони навколишнього природного середовища.

 

В заплаві р. Десна вже розміщені національні природні парки «Мезинський» (31 тис. га), «Деснянсько-Старогутський» (16 тис. га.) та регіональний ландшафтний парк «Міжрічинський» (майже 79 тис. га).

 

{jcomments on}


  • АНОНСИ ПОДІЙ
  • ПОПУЛЯРНЕ
  • 1
  • 2
  • 3
Prev Next