Сьогодні: 16.04.2024
banner468x60

Що робиться в Чернігові для зменшення негативного впливу наркоманії та поширення ВІЛ/СНІДу?

Що робиться в Чернігові для зменшення негативного впливу наркоманії та поширення ВІЛ/СНІДу?

Обмін використаних шприців на стерильні (аби запобігти поширенню захворювань серед ін’єкційних наркоманів), роздача презервативів для профілактики ВІЛ/СНІДу серед молоді та деякі інші заходи тривають на Чернігівщині, аби зменшити шкоду від наркоманії та поширення ВІЛ-інфекції. Однак головним шляхом у цьому напрямку має стати виховання культури взаємин у підлітків і молоді, в тому числі – культури статевого життя. Про це йшла мова в медіа-центрі «Моє місто», учасниками якого стали керівник Обласного СНІД-центру Микола Дейкун, генеральний директор КП «Ліки України» Світлана Пасталиця та заступник директора Обласного центру соціальних служб для дітей, сім’ї та молоді Ніна Кононенко.


Спершу чернігівські журналісти оглянули поліклінічне приміщення СНІД-центру та ознайомилися з його роботою. Микола Дейкун повідомив, зокрема, що тут можна отримати консультацію таких лікарів, як терапевт, дерматолог, інфекціоніст, гінеколог та багатьох інших. Клієнтами на умовах повної конфіденційності можуть стати як ВІЛ-позитивні, так і звичайні люди. Одне з головних завдань Центру – проведення скринінгових досліджень населення. Тест на ВІЛ можна провести за бажанням пацієнта, якщо для цього є певні підстави. Адже одне таке дослідження коштує близько 40 грн. і більше.

 

- В нашій сфері є такі поняття, як до тестове і після тестове консультування, - пояснив представникам ЗМІ Микола Дейкун. - Кожен бажаючий може звернутися до СНІД-центру і, якщо людина говорить правду, ми визначимо, чи показане їй таке обстеження. Адже шляхи передачі ВІЛ-інфекції відомі: статевий, ін’єкційний і від матері до дитини. Якщо людина не мала непередбачуваних статевих контактів, якщо не вживала ін’єкційних наркотиків – чи є в цьому необхідність?

За словами Миколи Дейкуна, на цей момент на Чернігівщині проживають близько 2150 людей, які мають офіційний статус ВІЛ-інфікованих. Однак насправді за оптимістичним прогнозами їх більше в п’ять разів, а за песимістичними – в десять. Тобто в області живуть від 10 до 20 тисяч ВІЛ-інфікованих, які навіть не знають про те, що можуть бути небезпечними для оточуючих. Щорічний приріст складає приблизно 30% - це дуже багато.

Об’єктивне пояснення цієї динаміки таке: від моменту виявлення першого ВІЛ-інфікованого в Україні минуло понад 20 років і якщо в інших областях СНІД-центри були створені давно, обстеження населення велося понад 10 років, то у нас ця робота почалася лише 5 років тому. А епідемія на Чернігівщині розвивалася так само, як і в інших регіонах. «Тому у нас накопичився прошарок ВІЛ-інфікованих людей, які не були своєчасно виявлені, - переконаний пан Дейкун. - Щороку ми робимо понад 100 тис. скринінгових досліджень, і сьогодні виявляємо тих, хто не пройшов обстеження своєчасно».

Аби зменшити негативний вплив наркоманії та поширення ВІЛ/СНІДу, на Чернігівщині запроваджені такі програми, як обмін використаних шприців на стерильні та розповсюдження презервативів. Цим займаються центри соціальних служб для дітей, сім’ї та молоді. Докладніше про це розповіла Ніна Кононенко.

- За перше півріччя цього року наші співробітники обміняли майже 20тис. шприців і ще стільки ж прийняли на утилізацію, - повідомила Ніна Василівна. – Це відбувалося як в стаціонарному режимі роботи, так і в пересувних пунктах. За цей же період ми видали трохи більше 14 тис. презервативів та понад 13 тис. одиниць дезінфікуючих засобів. В середньому в області на одного споживача ін’єкційних наркотиків було видано близько 24 презервативів, 23 од. деззасобів та 34 шприці.

Однак це не забезпечує потреби споживачів наркотиків на всі 100%, а це означає, що вони можуть заразитися самі і бути небезпечними для інших (на згадку спадає історія зі шприцем, яким вкололася дівчинка в дитячому садку). Тому в багатьох регіонах України запроваджується практика, аби ці люди мали можливість обміняти шприці в доступних місцях, а саме – в аптеках.

- Ми вважаємо, це найбільш оптимальний варіант, адже аптек у нашій області достатньо, ми готові відкрити такі пункти у своїх закладах, - розповіла Світлана Пасталиця. – Але для цього в області має бути достатня кількість шприців для обміну. Сподіваємося, з цим допоможуть міжнародні громадські організації, які опікуються проблемами зменшення шкоди від споживання наркотиків.

- Ще одне нововведення, яке буде запроваджене в Чернігові до кінця поточного року: автомати з продажу презервативів з’являться в місцях скупчення молоді та підлітків, а саме біля навчальних закладів та гуртожитків, в центрах відпочинку та дозвілля. Цей проект буде реалізувати одна з громадських організацій. Заплановано встановити 25 автоматів.

Інформація до відома:

Актуальні питання протидії епідемії ВІЛ-інфекції/СНІДу

Боротьба із соціально-небезпечними хворобами, насамперед, із ВІЛ-інфекцією/СНІДом, туберкульозом, наркоманією є пріоритетним напрямком соціально-економічного розвитку територій, як на державному, так і на регіональному рівнях, питання протидії визначені як стратегічно важливі.

Епідемія туберкульозу в Україні розпочалася з 1995 року, епідемія ВІЛ-СНІДу - з 1997 року. Епідемічні процеси розвиваються паралельно.

За 8 місяців 2010 року в області зареєстровано 395 нових випадків ВІЛ-інфекції та 486 випадків туберкульозу, померло від СНІДу – 36 осіб, від туберкульозу -132.

Станом на 01.09.2010 під медичним наглядом в області перебуває 2177 ВІЛ-інфікованих, поширеність ВІЛ-інфекції становить 195,6 на 100 тис. населення (2009 р - 174,5; по Україні 2009 – 220,9 на 100 тис. населення), у тому числі 240 осіб хворих на СНІД, поширеність – 21,6 на 100 тис. населення (2009 р - 17,8 на 100 тис. населення, по Україні 2009 – 25,8 на 100 тис. населення).

Найвищі показники поширеності ВІЛ-інфекції у Талалаївському (289,8 на 100 тис.), Прилуцькому (185,0 на 100 тис.), Щорському( 263,5 на 100 тис.) районах та м.Прилуки (346,8 на 100 тис.) та м. Чернігові. Більшість ВІЛ-інфікованих - особи репродуктивного та працездатного віку: протягом 8 місяців 2010 року зареєстровано у віці 30-39 років – 152 особи (38%), та 25-29 років – 79 осіб (20%), сумарно вікова група 20-39 років складає 58%.

Протягом 2010 року інфікувалися ВІЛ статевим шляхом 189 осіб (48%), шляхом ін’єкційного введення наркотичних речовин - 124 особи (31%), від ВІЛ-інфікованих матерів народилась 71 дитина (18%), шлях інфікування не визначений у 11 осіб (3%). Звертає на себе увагу те, що в області, як і в Україні в цілому, збільшується частка осіб, що інфікувалися статевим шляхом при високому рівні інфікування у середовищі ін’єкційних наркоманів - шприцевий шлях.

Особливістю поширення ВІЛ-інфекції серед жителів області є те, що зростає питома вага випадків передачі ВІЛ статевим шляхом за рахунок статевих партнерів – споживачів ін’єкційних наркотиків. Таким чином, два основні шляхи передачі ВІЛ–інфекції доповнюють та активізують один одного. Ще одна особливість епідемічного процесу –з більшення частки ВІЛ-позитивних жінок серед загальної кількості ВІЛ-інфікованих (до 47%). Переважний шлях інфікування у жінок - статевий (72%) Серед чоловіків 50% інфікувались шляхом введення наркотичних речовин, 31% – статевим шляхом.

Хворобу легше попередити, ніж лікувати. Досягти успіху можна лише поєднавши зусилля працівників педагогічних, медичних, правових, соціальних та інших закладів і установ, конфесійних і громадських організацій. Від того, наскільки методично правильно буде організована профілактична робота, залежить результат, ціна якого – здоров’я і життя молоді. {jcomments on}


  • АНОНСИ ПОДІЙ
  • ПОПУЛЯРНЕ
  • 1
  • 2
  • 3
Prev Next