Сьогодні: 25.05.2024
banner468x60

Про зміст вісників територіальних громад у відповідності до вимог законодавства

Юридичні консультації з діяльності друкованих ЗМІ. На запитання відповідає медіаюрист Ігор ФЕДОРЕНКО. – Після публікацій щодо випуску місцевими радами інформаційних бюлетенів (газет, вісників) ми отримали декілька примірників таких з проханням надати оцінку щодо їх відповідність чинному законодавству.

   Серед надісланих примірників інформаційних бюлетенів є кілька «Вісників Новоселівської громади», зокрема, і примірник від 28 грудня 2023 року. У вихідних даних зазначено, що замовником є Новоселівська сільська рада (Полтавська область), вказані адреса і контакти ради, відповідальна особа за випуск, типографія і тираж. З вихідних даних можна зробити висновок, що це саме інформаційний бюлетень органу місцевого самоврядування (далі ОМС) Новоселівської сільської ради, який періодично виходить у світ під постійною назвою як індивідуалізуючою ознакою. Враховуючи, що інформаційний бюлетень ОМС є офіційним друкованим виданням, що не належать до друкованих медіа, ідентифікатор друкованого медіа в Реєстрі або дані свідоцтва про реєстрацію друкованого ЗМІ (які чинні до 31.03.2024 р.) тут відсутні. Також відсутній суб’єкт у сфері медіа – ОМС та юридичні особи, засновані такими органами, не можуть входити до структури власності суб’єкта у сфері друкованих медіа.

Далі подивимося, що публікується у цьому віснику, але спершу нагадаємо, що каже з приводу інформаційних бюлетенів ОМС стаття 15-1 Закону України «Про доступ до публічної інформації»:

«1.Офіційними друкованими виданнями є видання Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, Конституційного Суду України, Верховного Суду, вищих спеціалізованих судів, центральних органів виконавчої влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, що видаються з метою офіційного опублікування нормативно-правових актів, рішень цих органів та інформації, обов’язковість опублікування якої передбачено законодавством, та під час підготовки яких не використовується творча праця журналістів.

2.Офіційні друковані видання забезпечують доведення до відома громадськості законів України та інших нормативно-правових актів.

3.Забороняється розміщувати в офіційних друкованих виданнях рекламу або будь-яку іншу інформацію, обов’язковість опублікування якої не передбачено законодавством».

Переглядаємо видання (див. фото). 1-а сторінка «Вісника Новоселівської громади» містить вітання від сільського голови і депутата ради та замітку про Вифлеємський вогонь і пластунів. На 2-й сторінці – рубрика «Питання-відповіді»,  матеріали про нагороду депутата та про діяльність волонтерів. На 3-й – звіт депутата ради про свою діяльність, матеріал про відкриття класів інтерактивної безпеки і замітка про ухвалені сесією важливі рішення у вільному викладенні їх переліку, як от «розглянуто блок земельних питань». 4-а і 5-а сторінки – це різноманітні  календарі та гороскоп на Рік Дракона. 6-а містить кілька заміток про спортивні досягнення дітей громади та вітання з днем народження місцевих мешканців. Також там розміщено публікацію від Полтавського обласного ТЦК та СП про різницю між мобілізацією та контрактною службою. На 7-й сторінці, нарешті, розміщена публічна інформація – рішення Новоселівської сільської ради від 21.12.23 р. про бюджет Новоселівської сільської територіальної громади на 2024 рік (без додатків). А також – дві замітки: про діяльність КП «Турбота» та про всеукраїнську кампанію «16 днів проти насильства». Остання, 8-а сторінка, присвячена порадам для садівників і городників, народним прикметам та прогнозу погоди.  Окремо зазначу, що внизу цієї сторінки, біля вихідних даних, є застереження – «За точність викладених фактів відповідальність несе автор. За зміст і достовірність рекламних оголошень відповідальність несуть рекламодавці». Таке застереження у інформаційному бюлетені ОМС протирічить статті 15-1 Закону України «Про доступ до публічної інформації», в якій прямо заборонено використовувати в офіційних друкованих виданнях  творчу працю журналістів та розміщувати рекламу.

Отже, у друкованому виданні «Вісник Новоселівської громади» єдиний матеріал, обов’язковість опублікування якого передбачена законодавством, це рішення Новоселівської сільської ради від 21.12.23 р. про бюджет Новоселівської сільської територіальної громади на 2024 рік. Щодо інформації про ухвалені сесією важливі рішення у вільному викладенні їх переліку – як от «розглянуто блок земельних питань» – то вона повинна бути надрукована саме у вигляді рішень ради, прийнятих на сесії, як це передбачено статтею 15-1 Закону України «Про доступ до публічної інформації». Саме на сесіях, основній організаційно-правовій формі діяльності рад, реалізуються всі основні функції місцевого самоврядування, приймаються рішення, визначаються напрями діяльності органів місцевого самоврядування і контролюється їх робота. Саме ця інформація повинна друкуватися в офіційному бюлетені органу місцевого самоврядування. Все інше, надруковане у «Віснику» за 28.12.2023 р., не є публічною інформацією у розумінні Закону України «Про доступ до публічної інформації», і не повинно публікуватися у офіційному бюлетені органу місцевого самоврядування. За фактом «Вісник Новоселівської громади» – це звичайна газета, друковане медіа, що підпорядковується пункту 9 частини 1 статті 1 Закону України «Про медіа»: медіа, що здійснює поширення інформації у текстовій чи візуальній формі на друкованих носіях, однотипно оформлене, виходить у світ через певні проміжки часу упродовж року – у міру настання відповідного періоду або накопичення матеріалу. Редакційні матеріали (немає значення, підписані вони автором чи ні), новини з життя громади, інтерв’ю і коментарі посадовців, гороскопи та прогнози погоди, календарі церковних свят, привітання мешканців громади з днем народження тощо не є нормативно-правовими актами, рішеннями органів та інформацією, обов’язковість опублікування якої передбачено законодавством. І тому – не повинні публікуватися в офіційних друкованих виданнях.

   У цьому випадку варто звернутися до Національної ради з питань телебачення та радіомовлення, як контролюючого органу у сфері медіа, бо видання такого інформаційного бюлетеня свідчать про наявність ознак порушення законодавства.

  Консультації надаються в рамках виконання проєкту Тернопільського прес-клубу «Сприяння медіареформам та розвитку регіональної журналістики».

   Запитання можна попередньо надсилати на таку електронну адресу – Этот адрес электронной почты защищен от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.


  • АНОНСИ ПОДІЙ
  • ПОПУЛЯРНЕ
  • 1
  • 2
  • 3
Prev Next