Сьогодні: 24.02.2024
banner468x60

Про дозвіл на публікацію інтерв’ю

Юридичні консультації з діяльності друкованих ЗМІ. На запитання відповідає медіаюрист Тернопільського прес-клубу Ігор ФЕДОРЕНКО.

   «Останнім часом трапилося кілька скандальних ситуацій щодо публікації інтерв’ю. Роз’ясніть, будь-ласка, чи редакції справді потрібен дозвіл на публікацію інтерв’ю від особи, у якої воно взяте?».

   До 1.01.2023 року діяв Закон України «Про авторське право і суміжні права» №3792-XII від 1993 року, в якому у статті 13 «Співавторство» в частині третій зазначалося, що «Співавторством є також авторське право на інтерв’ю. Співавторами інтерв’ю є особа, яка дала інтерв’ю, та особа, яка його взяла. Опублікування запису інтерв’ю допускається лише за згодою особи, яка дала інтерв’ю».

   В діючому Законі України «Про авторське право і суміжні права» № 2811-IX положення щодо інтерв’ю немає. Але стаття 6 цього закону містить перелік об’єктів авторського права, і в першому ж пункті частини першої зазначено: «літературні твори белетристичного, публіцистичного, наукового, технічного або іншого характеру (книги, брошури, статті тощо) у письмовій, електронній (цифровій) чи іншій формі». Інтерв’ю є публіцистичним твором і відповідно об’єктом авторського права.

   Чи має журналіст перед публікацією інтерв‘ю узгоджувати текст з респондентом?  Як правило, журналісти роблять це неохоче, і посилаються при цьому на статтю 24 Закону України «Про інформацію» щодо заборони цензури та заборони втручання в професійну діяльність журналістів і медіа. Але, на жаль, часто журналісти вносять до слів респондентів зміни, і ці зміни бувають настільки радикальними, що спотворюють суть сказаного. Безперечно, журналіст є автором інтерв’ю, але він створює його не самостійно. Інтерв’ю є результатом творчої діяльності двох осіб – журналіста і респондента. Відтак обидві особи є співавторами, і на них поширюються норми статті 13 Закону України «Про авторське право і суміжні права» № 2811-IX. Відповідно майнові права належать усім співавторам спільно і здійснюються за згодою між ними. В той же час закон передбачає, що жоден із співавторів не має права без достатніх підстав відмовити іншим співавторам у наданні дозволу на опублікування, на переробку такого твору.

   Тому, щоб уникнути непорозумінь і судових позовів, можна порекомендувати сторонам перед початком інтерв’ю домовитись щодо необхідності погодження прямої мови  респондента,  яка буде в матеріалі, перед його публікацією, або що журналіст опублікує інтервʼю у власній редакції за умови відсутності перекручення змісту сказаного. Також журналісту (редакції) бажано отримати згоду на публікацію в письмовій формі.

    Консультації надаються в рамках виконання проєкту Тернопільського прес-клубу «Сприяння медіа реформам та розвитку регіональної журналістики». Запитання можна попередньо надсилати на таку електронну адресу – Этот адрес электронной почты защищен от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.


  • АНОНСИ ПОДІЙ
  • ПОПУЛЯРНЕ
  • 1
  • 2
  • 3
Prev Next