Сьогодні: 24.02.2024
banner468x60

Про повернення помилково або надміру сплачених грошових зобов’язань

Юридичні консультації з діяльності друкованих ЗМІ.

На запитання відповідає медіаюрист Тернопільського прес-клубу Ігор ФЕДОРЕНКО.

«До нашої редакції звернулися з податкової з проханням подати заяву про списання до бюджету переплати з податку на прибуток у зв’язку з тим, що минув строк позовної давності. Чи є в нас можливість повернути ці гроші на поточний рахунок?».

 – Умови повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань та пені регламентовано статтею 43 Податкового кодексу України. Обов’язковою умовою для повернення сум грошового зобов’язання та пені є подання платником податків заяви про таке повернення протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми та/або пені. Другою умовою є відсутність у платника податків податкового боргу. Платник податків подає заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань та пені у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на єдиний рахунок (у разі його використання); на погашення грошового зобов’язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення у готівковій формі коштів за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку. Контролюючий орган не пізніше ніж за п’ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення належних сум коштів з відповідного бюджету або з єдиного рахунку, та подає його для виконання до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

     Повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб та переплат з податку на додану вартість здійснюється за іншою процедурою. Стаття 102 Податкового кодексу України, яка регламентує строки давності та їх застосування, в пункті 102.5. зазначає, що заяви про повернення надміру сплачених грошових зобов’язань, або про їх відшкодування, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, що настає за днем виникнення такої переплати або отримання права на таке відшкодування. Відлік строку можна рахувати з дати останнього платежу зі сплати зобов’язання з податку на прибуток.

У вашому випадку я б подавав заяву про повернення надмірно сплачених грошових зобов’язань з огляду на наступне. Пункт 7 частини 2 розділу III Порядку ведення податковими органами оперативного обліку податків, зборів, платежів та єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 12 січня 2021 р. № 5, передбачає, що надміру сплачені грошові зобов’язання, що обліковуються більше 1095 календарних днів без руху, територіальні органи ДПС, на підставі рішення керівника (заступника керівника або уповноваженої особи) територіального органу ДПС про списання сум помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань, що обліковуються більше 1095 календарних днів без руху, списують відповідну суму. Якщо орган ДПС не вчиняє дії по списанню сум помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань (більшість яких здійснюються автоматично), то можливо, що, навіть з витоком 1095 днів з моменту переплати,  строк давності ще не минув.

Відповідно до пункту 52-2 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України, на період з 18 березня 2020 року до останнього календарного дня місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків давності, передбачених статтею 102 цього Кодексу. Дія цього пункту 52-2 підрозділу 10 розділу XX була зупинена  на період дії воєнного, надзвичайного стану, але одночасно статтю 102 ПКУ було доповнено пунктом 102.9 – «На період дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану зупиняється перебіг строків, визначених цим Кодексом, іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи». Таким чином ми маємо зупинений з 18 березня 2020 року до сьогодні перебіг строку давності. Весь цей період не враховується у 1095 днів для повернення надмірно сплаченого податку. Отже, якщо до 18 березня 2020 року не минуло 1095 днів з дати виникнення переплати з податку на прибуток, ви маєте всі законні підстави повернути собі ці кошти.

Консультації надаються в рамках виконання проєкту Тернопільського прес-клубу «Сприяння медіа реформам та розвитку регіональної журналістики».

 Запитання можна попередньо надсилати на таку електронну адресу – Этот адрес электронной почты защищен от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.


  • АНОНСИ ПОДІЙ
  • ПОПУЛЯРНЕ
  • 1
  • 2
  • 3
Prev Next